15 dolog, amit nem tudtál a Vissza a jövőbe filmekről
Ha van olyan film, amit szó szerint rongyosra néztem videó kazettán, akkor az a Vissza a jövőbe mindhárom része. Rongyosra bizony, de nem is egyszer, de minimum háromszor. Nem egyszer történt meg, egymás után lefutott mind három rész, ráadásul többször. Ha van tökéletes trilógia, akkor EZ AZ! Jöjjön hát 15 érdekesség, amit tutira nem tudtál eddig a filmről. Na jó a rajongók biztos tudták, de szerintem még nekik is élmény lesz újra felidézni a film egyes momentumait, ha csak rövid szöveges formában is.
Ja, meg tudod nézni videón is. Mutatom:
[av_slideshow size=’entry_with_sidebar’ animation=’slide’ autoplay=’false’ interval=’5′ control_layout=’av-control-default’ custom_class=”]
[av_slide slide_type=’video’ id=” video=’https://www.youtube.com/watch?v=zinKCzmd1x0′ mobile_image=” video_ratio=” title=” link_apply=” link=’lightbox’ link_target=”][/av_slide]
[/av_slideshow]
1. A DeLorean csak a harmadik választás volt
A Vissza a jövőbe első részében az időgép először egy hűtőszekrényből lett átalakítva, de aztán Roberték elvetették ezt az ötletet, mert attól féltek, hogy akadnak majd olyan rajongók, akik otthon önszorgalomból megpróbálják reprodukálni a filmben látottakat. Ezután jött a tank ötlete, mert hát ha az ember gyermeke olyan időkbe akar utazni, ahol még nem voltak utak, akkor igencsak jól jön egy terepbíró jármű. Aztán végül mégis a mára kultikussá vált DeLorean mellett döntöttek, ugyanis nagyon hasonlított az úrhajókra. És milyen jól tették!
2. Majdnem C. Thomas Howell játszotta Marty McFly szerepét
Michael J. Fox éppen a Családi Kötelékek (Family Ties) sorozaton dolgozott, amikor elindultak a castingok. Két név jött szóba: C. Thomas Howelld és Eric Stoltz. Howelld-nek nagyon jól mentek a próbafelvételek, de a stúdió ragaszkodott Stoltz-hoz. Azt mondták Zemeckisnek, hogy ha nem elégedett a sráccal, akkor nyugodtan újra castingolhatja a szerepet. És Zemeckis így is tett. Eredetileg John Lithgow játszotta volna Doc Brown szerepét, de amikor Christopher Llyod besétált a stúdióba, Zemeckisék rögtön tudták, hogy Ő a tökéletes tag a szerepre. Így utólag el sem lehet képzeni, hogy más játssza a Dokit.
3. Minden egy „Mi lenne ha?”-val kezdődött
Az író-producer Bob Gale egyik családlátogatás alkalmával szöget ütött a fejében, hogy mi lenne, ha visszamenne a múltba, egész pontosan azokba az évekbe, amikor az apja volt diák? Vajon barátok lettek volna a középiskolában? Ez a gondolat, annyira „nyugtalanította”, hogy elmondta Robert Zemeckisnek, akivel aztán 1980 szeptemberében elkezdtek dolgozni a Vissza a jövőbe forgatókönyvén.
4. Huey Lewis bukta az Oscart
Huey Lewis & the News írta a The Power of Love c. dalt, ami a filmben többször is hallható. Még Oscarra is jelölték, de aztán végül a „Say You Say Me” dal nyert a White Nights (Halálbalett) c. film betétdalaként.
5. H.G. Wells hatalmas inspiráció volt
Robert Gale és Robert Zemeckis hosszas tanakodás és beszélgetés után lefektették a filmben alkalmazott szabályokat, miszerint az időgép képes az időben utazni, de térben nem. Ezért is kellett az időgépnek mobilnak lenni.
6. Majdnem „Az asztronauta a Pluto-ról” lett a film címe
Sheinbergnek volt még egy korszakalkotó ötlete. Azt találta ki, hogy legyen a film címe „Az asztronauta a Pluto-ról” és a scriptet is írják át ennek megfelelően. Steven Spielberg (executive producer) annyira röhögött az ötleten, hogy még egy levelet is írt az egykori főnöknek, hogy milyen jó humorérzéke van. Erre Sheinberg rögtön elengette az ötletét.
7. Végül a pénz hiánya mentette meg a filmet a nagy durranástól (Big Bang)
A forgatókönyv egy korai változatában Doki az időgép feltalálása előtt a Manhattan Projekten dolgozott. Az alkotók még azon is elgondolkodtak, hogy a film végén Marty-t egy atomrobbanás küldi vissza a jövőbe.
8. A forgatókönyv túl „durva” volt a Disney-nek
Rengeteg stúdió visszadobta a forgatókönyvet, mert nem volt elég belemenős. Ugyanis a forgatókönyv azokban az időkben készült, amikor a legsikeresebb tini filmek mind 18+ besorolással futottak. A Disney viszont pont ellenkező oknál fogva nem vállalta fel a filmet. Nem tetszett nekik ugyanis a filmben, hogy Marty anyja majdnem beleszeret a saját fiába.
9. Biff a stúdió igazgatójáról kapta a nevét
Ned Tannen, a Universal Studios egykori igazgatója földhöz vágta Zemeckisék forgatókönyvét, ezért aztán az Ő tiszteletére nevezték el a nagy benga Biff-et Tannen-nek.
10. Einstein majdnem majom volt a Vissza a Jövőbe első részében
Az eredeti scriptben Einstein egy csimpánz volt. Sid Sheinberg, az Universal Studios főnöke azonban előhúzott egy kutatást, amiben feketén fehéren benne volt, hogy soha nem készült még „Blockbuster” szinten sikeres film majmokkal. Így cserélték a csimpánzt és maradtak a jól bevált házi kedvencnél. Így utólag elnézve, talán még csimpánzzal is működhetett volna a történet.
11. 2 ember inspirálta Doc Brown figuráját
Christopher Lloyd két híres emberről mintázta a figurát. Az egyik Albert Einstein, a másik egy híres karmester, Leopold Stokowski.
12. Folytatása következik eredetileg nem következett
A film végén látható felirat a kultikus betűtípussal eredetileg nem volt a benne a mozis változatban. A felirat később került fel a VHS, illetve DVD kiadásokra.
13. A történelem mindig ismételi önmagát, főleg a Vissza a Jövőbe filmekben
Az első Vissza a jövőbe részre is, de az egész trilógiára igaz, hogy minden a múltban elkövetett cselekmény van a jövőre. Emlékezzünk csak vissza a második rész alternatív jövőjére, amikor Biff ellopja a sport almanachot Martytól és azt felhasználva lesz a „világ ura” egy alternatív 1985-ben. De vannak ennél rejtettebb kapcsolódási pontok is, mint pl amikor Marty lenulláz egy fenyőt 1955-ben. Ez aztán annyira megváltoztatja a jövőt, hogy „Twin Pine Mall” helyett „Lone Pine Mall” lesz a neve a plázának (Magyarul: Ikerfenyő Pláza helyett Magányos Fenyő Pláza”
14. A film befejezése nem igazán tetszett az egyik szereplőnek
Crispin Glover egy kerekasztal beszélgetésen mesélte el, hogy a forgatás alatt folyamatosan változtattak a forgatókönyvön, amit egyébként meg sem kaptak a színészek, nehogy kiszivárogjon valami a filmről. Crispin Glover 20 éves volt akkor és Marty apját alakítja a filmben. A Vissza a jövőbe első rész végén George ugye kiüti végül Biff-et, ami a jövőre nézve hatalmas ráhatással lesz, ugyanis, amikor Marty hazaér 1985-ben nagy meglepetésére apja egészen más élethelyzetben van, mint az időutazás előtt. Biff mossa ugye Geaorge autóját, meg még ezer más apróság. Crispin Glover-nek viszont nem tetszett az, ahogy az alkotók végül a pénzzel, illetve a gazdagsággal tették egyenlővé a boldogságot és a sikert.
15. A Vissza a Jövőbe első rész végét eredetileg csak viccnek szánták
Az első rész végén Doki, Marty és Jennifer elrepülnek a jövőbe, hogy megmentsék Marty gyerekeit. Az első rész forgatásán azonban ezt csak viccnek szánták. Robert Zemeckis még azt is elmondta egy DVD kommentárban, hogy ha valóban tervezték volna folytatni a filmet még az első rész után egyből, akkor biztos nem ültették volna Jennifert az autóba.
Folytatása következik…
Addig is Like-old a Facebook oldalunkat és kövess minket a HD|a Twitteren.