Mindig is érdekelt, hogy mik lehetnek azok a LUT fileok? Mire valók? Hogyan kell használni?
Akkor a legjobb helyen vagy!
Ebben a bejegyzésben utánajárunk ezeknek az aprócska, de annál hasznosabb „programoknak”, amit csak úgy hívunk: LUT fileok. Ezeket a fileokat a legtöbb non-lineáris videó szerkesztő programmal meg lehet nyitni és csodákat lehet varázsolni belőlük.
Kezdjük mindjárt a jelentéssel
LUT az angol nyelvű Look Up Table szavakból tevődik össze és ahogy a jelentése is mutatja valamiféle preset beállításokról lehet itt szó. Nos ez pontosan így van. Egyszerűen fogalmazva a LUT fileok megváltoztatják a képek paramétereit. Más szóval egy képre, vagy egy videóra (képkockánként fogja elvégezni a transzformációt) helyezve többféle hatást tudunk elérni velük. Ha még egyszerűbben szeretnénk fogalmazni, akkor a LUT-ok tulajdonképpen filterek, amivel kedvünkre formálhatjuk az adott videó tónusát, színkészletét, mélységét, valamint kódolását. Megkülönböztetünk 1D és 3D LUT-okat.
LUT kompatibilitás
A legelső dolog, amit ellenőriznünk kell, amikor LUT-okat használunk, hogy milyen szín rendszerben lett rögzítve az adott videó. Más LUT-ot kell használnunk LOG rendszerben felvett videókhoz és mást RGB módban felvett képekhez. Lehetőség van úgynevezett konverter LUT-ok használatára is. Pl. egy Canon 6D-ben rögzített RGB videóra rárakhatunk egy C-Log LUT-ot, amit aztán már könnyedén felvértezhetünk bármilyen LOG rendszerbe kódolt LUT-tal. A LUT-ok használatánál a sorrend nagyon fontos. Sose rakjunk idegen LUT-ot egy képre. Mindig legyünk tisztában a színkóddal, amivel a filmünk forgott.
PRESET LUT-ok
Azonban majdnem minden esetben megtalálhatók kamerára szabott verziók. Pl. Rengeteg LUT található Go Pro-hoz, vagy DJI drónokhoz, amik már eleve úgy vannak “programozva”, hogy a lehető legjobb kép transzfert adja vissza már deafult állapotban is. A finomhangolást azonban sehol nem hagyhatjuk el. Ne ringassuk magunkat hiú ábrándokba, a LUT-ok használatával nem tudjuk helyettesíteni a Color Grading folyamatot. Ezzel az eszközzel inkább csak egy hangulatot tudunk adni a filmünkhöz, amit aztán aprólékosan snittről snittre be kell állítanunk
Nézd meg, hogy néz ki a végeredmény ebben a filmben:
[av_video src=’https://www.youtube.com/watch?v=FvqJAGs-I3M’ format=’16-9′ width=’16’ height=’9′ custom_class=”]
A filmiparban dolgozók azért használják előszeretettel a LUT-okat, mert könnyedén és viszonylag gyorsan lehet (a forgatáson használt kamerától függően) mozis képhatást elérni velük.
Keress minket bizalommal, ha kérdésed van a LUT-okkal kapcsolatban, vagy a filmkészítés egyéb más területein.
Üdvözlettel,
Horváth Dániel Attila
HD|a film most kezdődik