Magyarország

Magyarország, ahogy a madarak látják | Biatorbágyi Viadukt és Matuska Szilveszter

Első rész | Biatorbágyi Viadukt és Matuska Szilveszter

Számos módja van annak, hogy miképp és hogyan ne tartsuk be a Szilveszterkor kitalált fogadalmainkat. Az enyém mellett egyenlőre kitartok és egy átsörözött éjszaka után felkerekedtünk és elindultunk első úti célunk felé, ami nem más mint Matuska Szilveszter kedvenc hídja, a Biatorbágyi Viadukt.

Na de mi ez a fogadalom?

Már jó ideje érik bennem a gondolat, amit valószínűleg egy harmadik szintű álomban őrzött páncélszekrény legmélyén volt elrejtve. Készíteni kéne egy sorozatot hazánk érdekes látványosságairól úgy, ahogy csak a madarak látják. Szerencsére olyan szinten van már a drón technika, hogy elképesztő minőségben lehetséges képeket/videókat rögzíteni. Készüljön hát egy sorozat Magyarország látnivalóiról úgy, ahogy eddig még nem láttuk. Meg kell jegyeznem, hogy számtalan “madártávlatból” videót láthatunk a legnépszerűbb videó megosztó portálon. Ez sem tudott eltántorítani célomtól és remélem, hogy meg tudjuk spékelni egy kis újítással a már számos alkalommal bemutatott nevezetességeket. Tele ambícióval ellátogattunk első helyszínünkre, a Biatorbágyon található Viadukt-hoz.

A felvételeket a HD|a film Youtube csatornáján is meg lehet nézni, de a Facebook-ra is folyamatosan felkerülnek majd az alkotások.

[av_video src=’https://www.youtube.com/watch?v=TaXsglt3ePw’ format=’16-9′ width=’16’ height=’9′ custom_class=”]

Miért esett a választás a Viaduktra?

Először is a lokáció miatt, ugyanis Biatorbágy abszolút megfelelt egy könnyed vasárnapi programnak. 🙂 Nem nagyon akartunk messzebbre utazni az előző esti sörözés miatt, ami természetesen éjszakába nyúlott. Ezen felül pedig Matuska Szilveszter a Biatorbágyi Viadukt robbantási története igencsak kitűnő alapanyagnak tűnik. Készült már ugyan egy 1983-as játékfilm Simó Sándor rendezésében, de úgy gondolom, van még ebben a sztoriban annyi plusz, hogy egy látványosabb film is forogjon róla. Ha pedig véletlenül valamelyik Holywood-i helyszínvadász rátalál erre a kis légifelvételre, még az is lehet, hogy valósággá válik az új mozi 🙂

Hol található a legendás híd?

A híd páros Biatorbágyon, a Zsámbéki-medencében található. Az első hidat 1883–84-ben, másodikat 1898-ban építették.

Biatorbágyi Viadukt google mapsen
Biatorbágy, Forrás: Google Maps

A kecses hidak Biatorbágy meghatározó elemei lettek ls az évek során a település védjegyévé váltak. Rengeteg turista látogat el évről évre a településre.

Biatorbágyi Viadukt Viadukt akkor
Viadukt, Biatorbágy | Akkor…

A híd környéke jelentősen megváltozott az elmúlt 130 év alatt, de az utolsó pár évben is rengeteget változott.

Biatorbágyi Viadukt most
Viadukt, Biatorbágy | És most

Az “ikerhídak” Füzes-patak völgyét hidalják át 120 és 140 méter szélességben, valamint 20 ás 25 méter magasságban.

Mi történt 1931. Szeptember 13-án, 20 percel éjfél után?

Ebben a percben haladt volna át a hídon a menetrendszerűen közlekedő Bécsi nemzetközi gyorsvonat. Sajnos ez nem történhetett meg, hiszen egy előre pontosan megtervezett detonációnak köszönhetően a mozdony és az első hat kocsi a mélybe zuhant. A vonat szerelvény roncsai között 22 ember lelte halálát, 17-én pedig súlyosan megsebesültek.

Matuska Szilveszter Biatorbágyi Viadukt Robabntás
Viadukt 1931-ben a robbantás után

Az előzetes találgatások ellenére nem kommunista szabotázs történt, hanem

Matuska Szilveszter bécsi kereskedő és gyáros követte el a bűncselekményt,

Matuska Szilveszter Biatorbágyi Viadukt robbantója
Matuska Szilveszter, a Viadukt felrobbantója

aki több mint két hétig sikeresen játszotta a szerencsésen megmenekült utas szerepét. Később az is kiderült, hogy egy korábbi németországi vonatrobbantásért is Ő volt a felelős. Matuskát egy osztrák bíróság 6 évi fegyházra ítélte. A magyar törvényszék nem vol tennyire elnéző Szilveszterrel kapcsolatban, 1934-ben halálra ítélte. A kormány a merénylet ürügyén, 1931. szeptember 19-én bevezette a statáriumot, amit csak 1932. október 10-én oldottak fel. Ausztriai büntetésének letöltése után Matuska Szilvesztert a váci fegyházba szállították. 1944 végén azonban néhány órára gazdátlan lett és így kijátszva az őröket kiszökött a fegyházból és eltűnt.

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük